Blisko 120 rodzin musi się wyprowadzić z Hotelu Ochrony Zdrowia w Tarnowie

Blisko 120 rodzin otrzymało wypowiedzenia najmu mieszkań w dwóch blokach Hotelu Ochrony Zdrowia w Tarnowie (to budynki przy szpitalu św. Łukasza). Na wyprowadzkę mają dwa miesiące. Dyrekcja szpitala chce – ze względów bezpieczeństwa – wyremontować budynki.

Lokatorzy protestują przeciwko tej decyzji. Postanowili się zwrócić o pomoc do Roberta Wardzały, byłego posła, i współpracujących z nim prawników. „Podjąłem się mediacji w tej sprawie, bo tu chodzi o ponad 200 osób, które za chwilę stracą dach nad głową. Do współpracy zaprosiłem m.in. Krakowskie Stowarzyszenie Lokatorskie. Tym ludziom należy pomóc. Oczywiście rozumiemy argumentacje dyrekcji szpitala, że te mieszkania są wynajmowane krótkoterminowo, ale niektórzy mieszkają w tym miejscu od kilkunastu do nawet 25 lat. W takich przypadkach nie ma mowy o krótkoterminowym najmie. Potrzebne są więc lokale zastępcze. Ale o tym zdecyduje Sąd”  – mówi Robert Wardzała.

Jego zdaniem nadal istnieje możliwość polubownego rozwiązania tej sytuacji. Lokatorzy czekają na kolejne rozmowy z władzami szpitala. O pomoc chcą się zwrócić  do prezydenta Tarnowa. Umówili się także z marszałkiem województwa małopolskiego.

Dziś Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala św. Łukasza, poinformował, że do remontu przeznaczony zostanie na razie jeden z budynków. Lokatorzy znajdujący się w trudnej sytuacji dostaną więcej czasu na znalezienie nowego mieszkania. Niektórzy przeniosą się do drugiego budynku, gdzie jest kilka lokali wolnych. „Chcemy wyremontować przynajmniej jeden z bloków” – mówi Damian Mika.

Problem w tym, że szpital nie ma pieniędzy na remonty. Po pozbyciu się lokatorów dyrekcja placówki planuje poszukiwanie środków zewnętrznych na tę inwestycję…

Stawki za miesięczny wynajem mieszkań w hotelu są zróżnicowane i zależą od metrażu. Te najtańsze to wydatek 750 zł. Za większe, 50-metrowe lokale, ludzie płacą ponad 1800 złotych. Co ciekawe tuż przed wręczeniem wypowiedzeń wszyscy lokatorzy dostali powiadomienia o podwyżkach czynszu.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Ogłoszenia z Twojej okolicy